Energooszczędny dom – okna oraz drzwi

 

Lista czynników wpływających na utratę ciepła w naszych domach jest sporych rozmiarów, jednymi z najważniejszych to okna oraz drzwi. W znacznie większym stopniu, to właśnie okna odpowiadają za największe straty ciepła (pomijając takie oczywistości jak dach i ściany). Przyczyna jest powierzchnię przegród zewnętrznych jaką stanowią okna w porównaniu do drzwi.

Najważniejszymi czynnikami na które warto zwrócić uwagę przy wyborze okien energooszczędnych są:

  • profile (powinny mieć izolacyjność cieplną nie większą od 1,1 W/(m2·K)),
  • szyby – najlepiej z potrójnym oszkleniem wypełnionym gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem), ich przenikalność cieplna Ug powinna osiągać maksymalnie wartość 0,7 W/(m2·K).
  • ramka dystansowa (wykonana ze stali szlachetnej albo z tworzywa sztucznego)

Warto dodać również, że odpowiednie usytuowanie przeszkleń, jest również bardzo ważne. Powinniśmy się kierować zasadą: Jak najwięcej od południa i jak najmniej od północy.

Energooszczędne okna

energooszczędne okna

Energooszczędne okna – jaki profil wybrać?

Na rynku znajdziemy profile z PVC, drewna, aluminium lub w połączeniu drewno-aluminium. Wszystkie wymienione rodzaje wykazują podobne właściwości, różnią się jedynie wyglądem i ceną. Z każdego z przedstawionych materiałów,  możemy wyprodukować okna energooszczędne i pasywne. Najmniejsze koszty wiążą się z wyborem okna z PVC, droższe drewniane i najdroższe – aluminiowo-drewniane.

Drzwi energooszczędne

Podobnymi zasadami, co do materiału, możemy kierować się przy wyborze drzwi. Musimy pamiętać by szukane przez nas drzwi posiadały izolacyjność termiczną na poziomie U nie większym niż 1,3 W/(m2·K). Współczynnik U mówi o wielkości przepływu ciepła przez daną część powierzchni budowlanej. Drzwi tego typu nie należą do standardu, ale dostępne są coraz częściej w ofercie różnych producentów.

Drzwi zewnętrzne których celem bezie energooszczędność, z założenia powinny chronić przed chłodem. Musimy więc przemyśleć sposób w jaki owe drzwi będą się otwierać. Jeśli drzwi mają być zamontowane w ścianie, na którą wiemy, że bardzo często wieje wiatr, to wybierzmy drzwi otwierane na zewnątrz, dzięki temu siła podmuchów dodatkowo zwiększy ich dociśnięcie do ościeżnicy. z kolei drzwi otwierane do wewnątrz to dobre rozwiązanie do domu z wejściem zadaszonym.

Jeżeli jesteś zainteresowany montażem drzwi lub okien energooszczędnych to zapraszam do kontaktu.