Drzwi wewnętrzne – wybór i rodzaje

Przy budowie domu, lub zakupie mieszkania jednym z najważniejszych elementów wykończenia jest wybór drzwi wewnętrznych. Zapewne myśląc o drzwiach myślisz najczęściej o tych wejściowych. Jednak drzwi wewnętrzne są równie ważne, gdyż gwarantują prywatność – Tobie, oraz reszcie domowników. Pamiętaj jednak, że drzwi wewnętrznych będziesz używał o wiele częściej niż drzwi wejściowych, przez co powinieneś się zdecydować na produkt o wysokiej jakości.

Rodzaje drzwi wejściowych:

  • Rozwierane – najbardziej popularne,
  • Przesuwne – sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach,
  • Składane (harmonijkowe) – należy pamiętać, że złożone, zmniejszają szerokość otworu,
  • Wahadłowe

Drzwi wewnętrzne:

Drzwi wewnętrzne

Czym kierować się na zakupach i jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

To na zakup jakich drzwi powinieneś się zdecydować zależy przede wszystkim od rodzaju pomieszczenia w którym planujesz je umieścić. Oczywiście w części pomieszczeń nie musisz umieszczać drzwi, bo co raz popularniejsze jest łączenie kuchni z salonem. Jeżeli jednak chcesz oddzielić dane pomieszczenie, ale bez jego całkowitej izolacji możesz zdecydować się na zakup drzwi przeszklonych. W przypadku drzwi do sypialni, czy np. pokoju dziecka powinieneś wybrać drzwi drewniane, o dobrym wytłumieniu akustycznym, oraz z kluczem. Takie drzwi gwarantują wysoki poziom prywatności i pozwalają na komfortowy sen nawet przy hałasie z innej części mieszkania. Jeżeli chodzi o łazienkę drzwi powinny posiadać specjalnie zagospodarowaną część do wentylacji. Mogą to być okrągłe dziury, ale także kratka, co pozwala na zwiększenie cyrkulacji powietrza i odpowiedzenie pary powstałej wskutek gorącej kąpieli. Jeszcze inne muszą być drzwi do pomieszczeń gospodarczych jak  garaż i kotłownia. Drzwi do takich pomieszczeń powinny być szczelne, a często zaleca się by były także przeciwpożarowe.

Jaki kolor drzwi wejściowych wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ważne jest, żeby wszystkie drzwi w domu mimo odmiennej funkcji i tym samym wyglądu były zachowane w jednej kolorystyce. Oprócz tego najlepiej kierować się kolorystyką ścian, oraz wystroju reszty domu. W przypadku jasnego wnętrza najlepiej, żebyś wybrał również jasne drzwi, zaś w przypadku ciemnego wnętrza ciemne drzwi. Nie bez znaczenia pozostaje kolor podłogi. Najlepszym rozwiązaniem jest gdy drzwi są w takim samym kolorze jak panele podłogowe. Gwarantuje to spójność kolorystyczną, która ma duży wpływ na ogólny wygląd wnętrza mieszkania. W przypadku kiedy jest to niemożliwe (bo np. panele były zainstalowane wcześniej, albo kupiliśmy już inny kolor) wybierz drzwi najbardziej zbliżone kolorystycznie do koloru podłogi.

Jeśli jesteś zainteresowany montażem drzwi wewnętrznych, zapraszamy do kontaktu.