Jaką rolę pełni zabezpieczenie antywłamaniowe domu i czy jest istotne?

Kiedy budujesz dom skupiasz się przede wszystkim na jego wyglądzie zewnętrznym, odpowiednim wykonaniu wnętrza, a także często aranżacji ogrodu. Pamiętaj jednak, że w budowie domu kluczowe znaczenie odgrywa jego zabezpieczenie. Niezabezpieczona posesja stanowi nie lada okazję dla włamywaczy, których w Polsce nie brakuję. Szacuje się, że w 2017 roku, aż 65 tysięcy osób padło ofiarą włamywaczy z czego tylko 36% było wykrywalnych.

Mimo zatrważających statystyk aż 26% osób nie zastosowało żadnego zabezpieczenia antywłamaniowego w swoim domu. Co prawda liczba włamań z roku na rok maleje, ale aby mieć pewność, że Twój dom jest bezpieczny należy zainstalować przynajmniej jedną z kilku dostępnych na rynku opcji zabezpieczenia antywłamaniowego. Oczywiście możesz powierzyć to zadanie firmie, która oprócz instalacji skalibruje wszystkie urządzenia.

Bramy i ogrodzenia

Rodzaje zabezpieczeń antywłamaniowych:

Sercem każdego domu są drzwi i to właśnie nim powinieneś poświęcić największą uwagę. Na rynku dostępne są specjalne drzwi antywłamaniowe. Takie drzwi charakteryzują się zwiększoną ilością zamków (nawet trzema!) a także wzmocnionym skrzydłem. Klasę i skuteczność zabezpieczeń oznacza się standardem RC. Za antywłamaniowe uznaję się drzwi o standardzie co najmniej RC3, a najwyższe jest RC6. Drugim, równie istotnym elementem są okna. Wprawny złodziej bez najmniejszych problemów dostanie się do Twojego domu z pomocą łoma. Okna o dobrej klasie gwarantują znaczne utrudnienie ich wyważenia. Klasę okien określa się standardem WK. Dla przykładu złodziej, żeby wyważyć okno o standardzie WK6 potrzebuję na to 6 minut. Jednak by mieć pewność, że złodziej nie wykorzysta okna do wejścia do domu musisz się zaopatrzyć w rolety antywłamaniowe. Nawet najwyższej klasy okno można, bowiem wybić, a roleta stanowi kolejną barierę dla rabusia.

Trzecim, pozostającym nie bez znaczenia elementem zabezpieczenia domu jest alarm. To urządzenie za pomocą rozmieszczonych w domu czujników ruchu, zwanych również czujkami monitoruje ruch. Kiedy wykryje ruch bez ówczesnego podania kodu PIN wyemituje sygnał dźwiękowy, oraz powiadomi służbę ochrony. Ostatnim, równie ważnym elementem zabezpieczenia domu jest brama, stanowi bowiem fizyczną barierę Twojej posesji. Jeżeli brama jest odpowiedniej wysokości, lub posiada zabezpieczenia (np. tzw. ,,kolce”) złodziej, by wejść na teren posesji musiałby użyć drabiny, co znacznie utrudnia rabunek.

Jeśli jesteś zainteresowany tematem montażu drzwi lub okien antywłamaniowych, zapraszamy do kontaktu.