Ciepły montaż okien czy warto?

Jeżeli chcemy obniżyć rachunki za ogrzewanie to warto zastanowić się nie tylko nad ciepłym montażem ale na doborze profesjonalnej ekipy montażowej, ponieważ nawet okno o doskonałych właściwościach cieplnych nie zabezpieczy nas przed utratą ciepła, kiedy montaż okien zostanie źle wykonany. Dzieję się to na skutek styku okna z murem, ponieważ własnie przez to miejsce ucieka najwięcej ciepła z wnętrza budynku.
Standardowy montaż polega na zakotwiczeniu okien do muru a szczelinę (miejsce styku okna z murem) wypełnia się pianką poliuretanową.
Jeżeli montaż standardowy zostanie wykonany bardzo dobrze przez ekipę montażową, dzięki czemu pianka poliuretanowa nie straci swoich właściwości termicznych czy akustycznych dla większości osób będzie to wystarczające ale nie dla zwolenników ciepłego montażu.
Ciepły montaż oprócz zastosowania pianki poliuretanowej stosuję się także:

  • Taśmę paroszczelną, która montowana jest na ościeżnice od strony wewnętrznej okna oraz do ściany, w skutego tego wilgoć z wnętrza domu nie dostanie się do muru, a co za tym idzie? Wyeliminowanie wilgoci, czyli także ryzyka rozwoju zagrzybień i pleśni.
  • Taśma paro przepuszczalna, która montowana jest na ościeżnice od strony zewnętrznej okna, dzięki której styk miedzy oknem a murem pozostanie suchy oraz zostanie zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza oraz dyfuzja pary wodnej.

Stosując te trzy warstwy materiałów termoizolacyjnych zminimalizujemy ryzyko powstawania mostków termicznych, czyli miejsc przez które ciepło ucieka w niekontrolowany z wnętrza domu, dzięki czemu obniżymy rachunki za ogrzewanie oraz wyeliminujemy ryzyko powstania zagrzybień i pleśni.

Cena ciepłego montażu?

Trzeba liczyć się z tym, że do ciepłego montażu zostanie wykorzystane dużo więcej materiałów izolacyjnych więc też więcej włożonego czasu na montaż co daje nam mniej więcej podwójny koszt od standardowego montażu ale przede wszystkim trzeba na to patrzeć jako długoterminową inwestycję, która na pewno się zwróci a nie jako wydatek.